Кристијан Бејл какo Тесла!

25 јануари, 20110
ChristianBale

Британскиот актер Кристијан Бејл, 36 , кој го прослави улогата на Бетмен во филмот “Темниот витез”, ќе ја игра главната улога во филмот за Никола Тесла, познатиот научник. На филмот заедно работат филмскиот продуцент и актер Владимир Рајачич, а режијата е на добитникот на Оскар, Бранко Лустиг, роден во Осиек. Пред-продукцијата на филмот започна, како што пренесуваат медиумите од Холивуд. Интересно е дека за Кристијан Бејл ова нема да биде прв филм каде што глуми, а каде се појавува и Никола Тесла. Имено, во филмот “The Prestige” во кој Бејл глумеше еден волшебник, се појави и Никола Тесла, познатиот српски научник, кој го одигра пејачот и актер Дејвид Боуви. Освен Кристијан Бејл во новиот филм за Никола Тесла ќе се појави и Николас Кејч, во улога на конкурентот на Тесла, Едисон Томас. Главната женска улога е доделена на Лолита Дејвис, 49 , канадска актерка со потекло од Србија. Таа е мажена за режисерот Рон Шилтон, со кого има ќерка, Валентина. Во филмот треба да се појави и Раде Шербеџија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi