Куп трофејот за Металург

25 мај, 20110
21858_261307169527_772839527_3149219_3697273_n

Фудбалерите на Металург ја освоија првата Куп титулата откако во големото финале одиграно на стадионот „Гоце Делчев “ во Прилеп го совладаа тимот на Тетекс со 2:0.

Стрелци на погодоците за скопскиот тим, во 19. Куп финале, беа Костенцоски во 14. минута, по голема грешка на противничкиот голман Марко Јовановски и Тенекеџиев во 65. минута по одличната асистенција на Баже Илијоски. Металурзи во текот на целиот меч имаа повеќе од играта, а тимот од Тетово не создаде сериозни шанси да го одбрани пехарот освоен изминатата сезона.

Жикица Тасевски, тренерот на тимот од скопската населба Автокоманда е третиот стратег, по Ѓоре Јовановски и Ѓоко Хаџиевски, кои досега по два пати успеале да се израдуваат пехарот во фудбалскиот Куп на Македонија.

Металург стана 11. освојувач на трофејот во најмасовното натпреварување.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/