10-те Најубави цркви во светот- III дел

9 август, 20110
800px-Sagrada_Familia_01

La Sagrada Família  

Барселона, Шпанија

Оваа преубава готска катедрала, започнала да се гради во 1880 година од страна на познатиот шпански архитект Antoni Gaudí. La Sagrada Família е изградена од камења и карпи, а начинот на кој се наредени наликува на “куќа која се топи“ или на пронаоѓалиште на минерали односно на внатрешноста на некоја сталагмит пештера. Сместена на крајот на улицата на која е преполна со кафулиња и продавници. Gaudí работел на овој проект 40 години, но починал пред да заврши изградбата. Тој бил погребан во средина на внатрешноста на црквата. Така што овој ексцентричен уметник може да ја “надгледува“ изградбата на своето ремек-дело. Изградбата на катедралата, се очекува да продолжи и во наредните 20 до 30 години.

Како да стигнете: La Sagrada Família е лоцирана во центарот на Барселона. За влез во црквата се плаќа 12,50 евра (околу 18 долари) по лице

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit