Топ 10 најдобри играчи во НБА

9 август, 20110

Кошарката е еден од најинтересните спортови во светот. Постјат многу земји каде кошарката е главен спорт, каде луѓето едноставно живеат за неа. Посотјат многу клубови во светот каде се раѓаат многу кошаркарски таленти. Но сите таленти имаат една цел да заиграат во најсилната лига во светот, НБА.

НБА е сон на секој кошаркар, но само мал број имаат храброст и можност да заиграат во неа. Во најсилната лига заиграле најславните имиња во историјата на кошарката, покажувајќи го својот раскошен талент кој едноставно ја воодушевувал публиката.

Денес ќе ви ги претаставиме најдобрите кошаркари кои играле во најсилната лига во светот, НБА.

 

1. Michael Jordan


2. Wilt Chamberlain


3. Magic Johnson


4. Bill Russell


5. Kareem Abdul Jabbar


6. Larry Bird


7. Oscar Robertson


8. Kobe Bryant


9. Tim Duncan


10. Shaquille O’Neal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi