Либиските бунтовници признаа дека се членови на Ал Каеда

30 март, 20110
map_of_libya

Еден од командантите на либиските бунтовници, кои се борат против режимот на Моамер Гадафи, во изјава за италијански медиуми признал дека тој и неговите соборци се членови на терористичката мрежа “Ал Каеда“. Абдел Кахим ел Хасиди посочил дека од почетокот на американската офанзива во Ирак тој лично врбувал 25 екстремисти од либискиот град Дарна и заедно со нив заминал да војува на страната на “Ал Каеда“. Хасиди потоа раскажал дека во 2002 година бил заробен од американските сили во Авганистан, по што американските власти и’ го предале на Либија на “превоспитување“, а Либијците пак во 2008 година го пуштиле на слобода.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi