LimeWire плаќа 105 милиони на издавачи

16 мај, 20110
limewire

Познатиот P2P клиент, LimeWire, минатата година судот го прогласи софтверот кој им овозможува нелегална размена на материјали, и компанијат која стои зад тоа за виновна. Откако минатата година LimeWire и официјално престана да постои, сега компанијата Lime Group ја чека исплата од 105 милиони долари, на колку што се договори надвор од судот со издавачките компании.  Во официјалната изјава по овој повод, основачот на компанијата Марк Гортон, рекол дека му е драго што конечно случајот ќе биде завршен.  Американската асоцијација на издавачи RIAA, веќе  неколку години се суди со оваа компанија. “LimeWire во огромна мера ја има ослабено музичката зедница и придонесе многу луѓе за загубат работа и направи идните уметници да имаат помали шанси за успех, изјавил претставникот на асоцијацијата Бејнвол Мич.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi