Лоши совети за убавина

6 јули, 20110
news_5160

Дали чоколадата навистина создава мозолчиња? Даваме одговор на тоа прашање и разоткриваме уште неколку митови околу увавината.

ЧОКОЛАДАТА И МАСНАТА ХРАНА СОЗДАВААТ МОЗОЛЧИЊА

Само напред, јадете колку што сакате: нема ништо во слатките или во пица со екстра сирење што предизвикува мозолчиња или митесери на вашето лице. Од друга страна храната која навистина може да ја влоши состојбата на кожа со акни се суши, школки и соја сос, бидејки содржат големи количини јод, кој е поврзан со воспалението и појавата на мозолчиња.

СУВАТА КОЖА ПОБРЗО СЕ БРЧКА

Брчките настануваат кога колаген ќе престане да се создава длабоко под површината на кожата. Хидратантните креми можат малку да го подобрат изгледот сокривајки ги брчките на начин што ќе ја надујат дехидрираната кожа околу очите, но тоа не е долготрајно. Изложување на сонце е главна причина за дегенерирање на колагенот. Доколку барате добра хидратантна крема која го спречува создавањето на брчки, барајта крема која сорджи заштитен фактор од сонце и антиоксидански како што е Ц- витаминот.

СТУДЕНАТА ВОДА ГИ НАМАЛУВА ПОРИТЕ

Големината на порите сте ја наследиле од родителите и тука не може многу да смените. Студената вода ги намалува крвните садови па имате чувство дека кожата ви е позатегната. Порите се шират и ако немате доволо колаген во кожата и затоа користете креми со заштитен фактор.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit