Луд јапонец! Се напил вода од Фукушима за да докаже дека е безбедна!

1 ноември, 20110
3529696

Јапонски пратеник Јасухиро Сонода се напил чаша вода земена како примерок од една бара од внатрешноста на реакторот, за да докаже дека деконтаминацијата успешно се спроведува.

Сонода кој е задолжен за едиумското покривање на нуклеарната криза, објаснил дека ја испил водата од нуклеарката, која беше тешко оштетена во разорниот земјотрес и цунами на 11 март годинава, бидејќи новинарите постојано му барале да „докаже“ дека областа околу фабриката е безбедна.

Водата која тој ја испил била земена од фабриката и не била наменета за пиење.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi