Луд свет! Се обидел да прошверцува 261 тарантули! :)

21 октомври, 20110
pajak

Швајцарските царински служби на аеродромот во Цирих уапсиле еден државјнанин на земјата кој се обидел да пренесе тарантули кои биле сокриени во неговиот багаж. Цариниците пронашле 261 мексикански тарантули, а тие биле спакувани во посебни најлонски кеси и ставени во шест кутии.

Швајцарските преставници велат дека тарантулите пристигнале од  Доминиканската република во пакет, а биле наменети за неименуан швајцарски препродавач. Во неговата куќа за време на претресот, полицијата пронашла 665 тарантули и 72 џиновски гасеници, кои исто така биле шверцувани во земјата.

Вкупната вредност на запленетите инсекти изнесува 15.000 швајцарски франци или 16.700 долари.

Експертите велат дека по оружјето и дрогата, животните се најчесто шверцувано нешто во Швајцарија.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş