Маестралниот Ѓоковиќ низ бројки – 2011 година

16 август, 20111
novak

Со триумфот на Мастерс купот во Монтреал, најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се избори за 53тата победа оваа сезона и освои вкупно 27 АТП трофеи во својата досегашна кариера.

Ѓоковиќ е незапирлив во 2011 година. Ова е негова деветта титула оваа година, петта на турнирите од Мастерс куповите.

Единствениот пораз оваа година Ѓоковиќ го претрпе во полуфиналето од отвореното првенство на Франција, на Ролан Гарос од швајцарецот Роже Федерер.

Следи целосниот биланс на Ѓоковиќ во 2011 година:

Отворено првенство на Австралија, Мелбурн:

Марсел Гранољерс (Шпанија) 6:1, 6:3, 6:1

Иван Додиг (Хрватска) 7:5, 6:7, 6:0, 6:2

Виктор  Троицки (Србија) 6:2, Троицки се предава

Николас Алмагро (Шпанија) 6:3, 6:4, 6:0

Четвртфинале: Томаш Бердих (Чешка) 6:1, 7:6, 6:1

Полуфинале: Роже Федерер (Швајцарија) 7:6, 7:5, 6:4

Финале: Енди Мареј (В.Британија) 6:4, 6:2, 6:3

Дубаи

Микаел Лодра (Франција) 6:3, 6:3

Фелисијано Лопез (Шпанија) 6:3, 2:6, 6:4

Четвртфинале: Флоријан Маер (Германија) 7:5, 6:1

Полуфинале: 6:7, 6:2, 4:2, Берних се предава

Финале: Роже Федерер (Швајцарија) 6:3, 6:3

Индијан Велс:

Андреј Голубјев (Казахстан) 6:0, 6:4

Ернест Гулбис (Летонија) 6:0, 6:1

Виктор Троицки (Србија) 6:0, 6:1

Четвртфинале: Ришар Гаске (Франција) 6:2, 6:4

Полуфинале: Роже Федерер (Швајцарија) 6:3, 3:6, 6:2

Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 4:6, 6:3, 6:2

Мајами:

Денис Истјомин (Узбекистан) 6:0, 6:1

Џејмс Блејк (САД) 6:2, 6:0

Виктор Троицки (Србија) 6:3, 6:2

Четвртфинале: Кевин Андерсон (Јужна Африка) 6:4, 6:2

Полуфинале: Марди Фиш (САД) 6:3, 6:1

Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 4:6, 6:3, 7:6

Србија Опен, Белград:

Адријан Унгур (Романија) 6:2, 6:3

Четвртфинале: Блаж Кавчиќ (Словенија) 6:3, 6:2

Полуфинале: Јанко Типсаревиќ (Србија) го предава мечот без борба

Финале: Фелисијано Лопез (Шпанија) 7:6, 6:2

Мадрид:

Кевин Андерсон (Јужна Африка) 6:3, 6:4

Гиљермо Гарсија Лопез (Шпанија) 6:1, 6:2

Четвртфинале: Давид Ферер (Шпанија) 6:4, 4:6, 6:3

Полуфинале: Томаз Белучи (Бразил) 4:6, 6:4, 6:1

Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 7:5, 6:4

Рим:

Лукаш Кубот (Полска) 6:0, 6:3

Станислас Вавринка (Швајцарија) 6:4, 6:1

Четвртфинале: Робин Содерлинг (Шведска) 6:3, 6:0

Полуфинале: Енди Мареј (В.Британија) 6:1, 3:6, 7:6

Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 6:4, 6:4

Отворено првенство на Франција, Ролан Гарос:

Тиемо Де Бакер (Холандија) 6:2, 6:1, 6:3

Виктор Ханеску (Романија) 6:4, 6:1, 2:3, Хансеку се предава

Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) 6:3, 3:6, 6:3, 6:2

Ришар Гаске (Франција) 6:4, 6:4, 6:2

Четвртфинале: Фабио Фоњини (Италија), го предава мечот без борба

Полуфинале: Роже Федерер (Швајцарија) 6:7, 5:7, 6:3, 6:3, 6:7

Отворено првенство на Англија, Вимблдон:

Жереми Шарди (Франција) 6:4, 6:1, 6:1

Кевин Андерсон (Јужна Африка) 6:3, 6:4, 6:2

Маркос Багдатис (Кипар) 6:4, 4:6, 6:3, 6:4

Микаел Лодра (Франција) 6:3, 6:3, 6:3

Четвртфинале: Бернард Томиќ (Австралија) 6:2, 3:6, 6:3, 7:5

Полуфинале: Џо-Вилфрид Конга (Франција) 7:6, 6:2, 6:7, 6:3

Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 6:4, 6:1, 1:6, 6:3

Монтреал:

Николај Давиденко (Русија) 7:5, 6:1

Марин Чилиќ (Хрватска) 7:5, 6:1

Четвртфинале: Гаел Монфис (Франција) 6:2, 6:1

Полуфинале: Џо-Вилфрид Конга (Франција) 6:4, 3:0. Конга се предава

Финале: Марди Фиш (САД) 6:2, 3:6, 6:4

One comment

  • Eden e....car

    16 август, 2011 at 18:18

    samo napred popara……zakon ste!!!!!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit