Макарони со кашкавал, печурки и сланина

21 декември, 20110
makaroni i slanina

Потребни состојки:

500 гр. ситни макарони

300 гр. печурки

2 лажици брашно

1 лажица сенф

200 гр. овчи кашкавал

300 гр. сланина

300 мл. млеко

Масло за јадење

Сол и црн пипер

Припрема:

Ставете ги макароните да се сварат во солена вода, а откако ќе се сварат, иседете ги и оставете ги настрана.

Во масло на оган испржете ја ситно исецканата сланина се додека не стане крцкава. Додадете ги печурките и оставете ги а се испршат. Додадете го брашното и постојано мешајте, па додадете го млекото и сенфот ме гответе уште 3 минути па тргнете ја тавата од оган. Посолете и наросете црн пипер.

Во садот со макарони додадете го сосот со сланина и промешајте. Во стаклен огноотпорен сад ставете ги макароните, а одозгора изрендајте го кашкавалот

Печете на температура од 200 степени целзиусови околу половина час, односно се додека не се запече кашкавалот. Добар апетит!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma