Малите гревови ги прават жените посреќни

7 јуни, 20110
Excited Shopping Woman

Ако на време престанете да грицкате чоколадо или оделеете на скап фустан и пар чевли,  можете да се гордеете со себе, но ако си го скратувате баш секое задоволство, голема е веројатноста да станете несреќни и незадоволни.

Едно истражување во Велика Британија се покажало дека многу позадоволни се оние жени кои си ги дозволуваат задоволствата, за разлика од оние кои постојано се воздржуваат од нив.

Научниците велат дека луѓето кои имаат јака самоконтрола и си ги скратуваат земските задоволства, се помалку задоволни со себе.

“Сега постојат научни докази дека скратувањето задоволства, всушност предизвикува бес и лутина“, изјавил научникот Џек Луис и истакнал дека скоро за во живтот важи правилото на  умереноста. Малите работи можат многу да не расположат ако сме имале лош ден.

Истражувањето на две илјади жени покажало дека скоро 90% од нив попушта и ги прекршува сопствените правила од време на време, а дури 60% од жените преминуваат преку своите зборови и ветувања, па така секој ден каснуваат по нешто благо.

Меѓу жените кои си ги дозволиле малите задоволства секојдневно, потоа чуствуват грижа на совест неколку часа подоцна. Научникот Луис смета дека жените едноставно мора да научат да уживаат во работите кои ги прават весели, а потоа да не си се лутат самите на себе и да не бидат разочарани.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/