Maria Gomez Valentim го прослави својот 114 роденден и стана најстариот жител на планетава

19 мај, 20110
Brazil New Oldest Living Person

Бразилката Maria Gomez Valentim денес го просалви својот 114 роденден, и стана најстариот жив човек на планетава. Таа влезе во гинисовата книга на рекорди. Исто така отворена е страна на Википедија, каде се дадени сите нејзини податоци.

Maria е родена во 1896 година во Carangoli. Има само едно дете, четири внуци, седум правнуци и пет пра пра внуци.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi