Маски за убав тен

8 април, 20110
cokoladna maska

Мозолчиња, црвенило, темни кругови под очите се честа појава која прави нашето лице да изгледа уморно и ненегувано. Многу е лесно да се ослободите од нив само доколку посветите внимание на лицето и нанесете маска барем еднаш неделно. Уште полесно е бидејќи овие маски можете самите да ги припремате дома, тие се прават од природни состојки.

Маска од домати и мед. Бидејќи доматите имаат анти бактериски својства, оваа маска ќе го исчисти вашето лице од мозолчињата. Киселините ги чистат мртвите клетки, а медот дава мекост и свежина. Изгмечете еден домат и додадете една лажица мед. Нанесете на лицето и оставете 10 мин. Потоа изнијте се со млака вода.

Маска за комбинирана кожа. Доколку имате проблем со Т зоната направете ја оваа маска. Измешајте едно јајце со сок од морков и една лажица брашно. Маската нека стои на вашето лице 15 мин, а потоа исплакнете со млака вода.

Маска од чоколада. Еден ред млечно чоколадо растопете го и додадете му една лажица масло од јојоба. По 15 мин измијте го лицето.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma