Масната храна ја ублажува тагата

5 август, 20110
2 fast-food

Белгиските научниците откриле дека масната храна не само што дава уживање туку и дека му помага на нашиот стомакот психичи подобро да се чувствува. Со помош на магнетна резонанца, научниците следи влијанието врз мозокот на масни киселини, кои директно се внесени во стомакот на соработникот на студијата. После тоа, тие биле изложени на тажно искуство и биле следени нивните реакции.

Чувството на тага исчезнало, пишува во студијата ко-авторот психијатарот Lukas Van Oudenhove од Универзитетот во Лувен во статија за весникот Journal of Clinical Research. Се чини дека јадењето на мрсна храна не прави помалку подложни на тажни емоции, дури и кога знаеме дека јадеме мрсно, изјавува Van Oudenhove.

Овие наоди може да помогне во разбирањето на дебелина, депресија и нарушување во исхраната. Укажуваат на тоа дека стомакот и мозокот имаат свои причини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit