Меден месец со шест природни катастрофи

6 април, 20110
planning-your-honeymoon

Еден млад брачен пар од Шведска не ни помислувале дека на својот меден месец можат да доживеат дури шест природни катастрофи. Стефан Свансторм од Стокхом ја раскажал својата приказна за својот четри месечно брачн опатување или најлошото испланирано патување до сега. Тој и неговата сопруга Ерика, тргнале на патувањето на 6 декември минатата година и веднаш заглавиле во снежната бура во Минхен која ја погоди во тоа време Германија. Кога се извлекле од снегот тргнале кон сончевите плажи на Австралија, каде ги зафатил катастрофланиот циклон Каринс, а во Бријзбејн ги фатиле најголемите поплави во таа област кои се појавиле, додека во Перт едвај избегнале пожар. Двајцата заклучиле дека Австралија не е местото каде треба да го поминат својот меден месец, па се упатиле кон Нов Зеланд, кој пак само неколку часа по нивното пристигнување во земјата го погоди земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер. Тие по ова одлучиле да го скратат нивниот меден месец и да се упатат кон последната дестинација, Токио. Мирниот одмор траел само неколку дена, бидејќи северниот брег во Јапонија беше погоден од земјотрес, па цунами и потоа нуклеарната катастрофа.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma