Меси: Мечот Барселона-Манчестер финале од соништата

20 мај, 20110
Messi

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси потполно е фокусиран на претстојното финале од Лигата на Шампионите кое е закажано за 28-ми мај, на “Вембли” меѓу Манчестер Јунајтед и Каталонците. Тој има голема почит кон Сер Алекс Фергусон и изјави за него дека е одличен тренер. “Најголема почит имам кон работата на Фергусон. Мора да бидеш одличен тренер и добар човек за да можеш да освојуваш и освојуваш титули, да развиваш играчи и стилови на игра” изјави Меси и додаде. “Јунајтед е силен колектив и нема да се труди да ја уништува нашата игра. Милсам дека ова е финале од Месисонот. Тие се тим на исто ниво како нашиот и мислам дека ќе биде незаборавно финале” истакна Лео. Се сврте и кон изјавите на Пеле и изјави дека тешко е да се споредуваат играчи од резличен временси период. “Не знам дали сум на нивото на Пеле и Марадона. Двајцата биле големи играчи и дале многу за репрезентацијата, што мене многу ми недостасува. Сепак тешко е да се споредуваат играчи од различни ери. Би бил многу горд, кога за 50 години би бил запамтен како најдобар играч на Барселона во овој фантастичен тим” оцени Меси.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi