Монотоната исхрана е како најдобрата диета

24 јули, 20110
ista hrana

Велат дека разновидноста е зачин на животот, но новите истражувања покажуваат дека истиот “зачин“ помага за качување на килограмите.

Новото истражување ја нагласува врската меѓу монотоните оброци и калориите. Научниците велат дека едноличната храна секој ден, може да доведе до внесување на помалку калории.

Жените кои јаделе макарони со сирење во тек на една недела, внесувале 100 калории помалку на ден. Доколку јадете иста храна секој ден, досадата ќе ве натера да изедете помалку. Исто како што наркоманите имаат сè поголема потреба во количината на одредена дрога за да постигнат ист ефект, така и изложеноста на истиот оброк може да доведе до намалување на реакцијата, позната како навикнување.

Не е познато дали ваквиот начин на исхрана доведува до одржливо намалено внесување на енергија, колку време е потребно да се навикнете на храната, како и колку треба да бидат слични намирниците за да предизвикаат монотонија. Треба да се утврди како да се примени оваа информација и да се избалансира со неопходните производи кои би обезбедиле добра исхрана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit