Одморот е важен за здравјето

24 јули, 20110
odmor vazen za zdravjeto

Ако мислите дека одморот е губење време, експерт за спиење тврди дека одморот е еден од елементите кои гарантираат долг и среќен живот.

Сонот е важен, недостатокот на сон предизвикува многу здравствени проблеми. Квалитетен одмор може да помогне. Доктор Matthew Edlund во својата книга наведува дека луѓето кои не можат да спијат, треба, да ги користат благодетите на квалитетниот одмор.

Одмарањето иако е често занемарено, има важна улога во човечкиот живот. Одморот го обновува човечкото тело, но и му овозможува и поквалитетен сон, тоа го прави еден од важните фактори за добро здравје..
Одморот е биолошка потреба и колку и да го сметаме за губење на драгоцено време, мора да се користи поквалитетно. Како што ни треба храна така ни треба и одмор, тврди др. Edlund.

Одмор не е излежување пред телевизор како што мислат сите. Додека гледаме телевизија мозокот забрзано ни работи и не се одмара. На човекот му е потербен активен одмор како што е време поминато со пријателите, концентрирано дишење и медитација. Овој тип на одмор ветува долговечност и здравје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit