Моркови наместо тутун во затворите во Нов Зеланд

1 јуни, 20110
carrots

Затворениците во Нов Зеланд наскоро ќе им бидат понудени моркови за да им помогнат да се одвкнуваат од пушењето, пренесуваат локалните медиуми.

Забраната за пушење во новозеландските затвори стапува на сила на 1 јули.

Во интерниот извештај од затворот Inverkargil, на југот на земјата, се наведува дека затворениците дневно ќе добиваат по два моркова, за да се одвикнуваат од пушење. Претседателот на синдикатите на затворските чувари, Бивен Хенлон, за весникот Sautlend Times, изјавил дека кога чул за овој проект мислел дека се работи за шега. “ Не сум сигурен дека ова е добра идеја, но зошто да не се обидеме“, додал тој.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma