Намалете ги проблемите создадени од ПМС

1 јуни, 20110
pms_600

Предменструалните симптоми можат да предизвикаат сериозен проблем. Тоа значи дека неколку дена пред менструација жената станува многу нервозна, има промени на расположението, на карличниот притисок, подуеност, слаба концентрација, задржува течност има грчеви во мускулите и невообичаена потреба за одредени видови на храна.

Постои начин како да ги ублажите овие симптоми… Прво, избегнувајте млечни производи и месо, бидејќи маснотиите од овие намирници го подигаат нивото на естроген, со што се влошува ПМЦ.

Не јадете млечни производи и месо, бидејќи ги влошуваат симптомите. Внесувајте многу протеини, железо, што значи мечунките, овошјето, зеленчукот, леб со цели зрна, риба… Кофеинот ја зголемува нервозата и предизвикува промени на расположението, затоа заменете го со билни чаеви или со цеден сок од портокал.

Шеќерот сведете го на минимум. Користете го маслото од шафран за намалување на подуеност, а изненадните напади на глад заменете ги со банани или млеко од соја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma