Може ли да дехидрирате при сексуален однос?

29 јуни, 20110
200128143-001

Дехидрирањето при сексуален однос е исто како дехидрирањето за време на спортување

Како и при сите други спортси активности, важно е луѓето да пијат вода по сексуалниот однос. Во дивата игра на себепредавање се губат многу течности. Затоа можни се главоболки како последица на дехидрирање. Едно истражување спроведено во Велика Британија покажа дека само двајца од пет луѓе пијат вода по сексуалониот однос. Можно нередовниот сексуален живот да е резултат на мачното чувство кое следува потоа. На пример, истражувањата покажуваат дека Французите пијат повеќе вода и исто така почесто имаат секс.

Секогаш напиј се чаша вода по сексуалниот однос

Потењето и зацрвенувањето се показател дека срцето работи побрзо. Пола час водењето љубов ја забрзува работата на срцето како трчање 5 километри. Разликата меѓу сексот и спортувањето е количината на вода која пиете. Истражувањето спроведено од компанијата Highland Spring покажува дека девет од десет луѓе пијат вода после џогирање или друг вид на вежби. Ова покажува дека луѓето не се свесни колку истошувачки е сексот за телото. За да се избегне дехидрирање при сексуалниот однос, се препорачува да се испие чаша млеко пред тоа, бидејќи така ќе обезбедите доволно течности и други потребни состојки.

Дехидрирањето и хормоните

Грижата да се спречи дехидрирање по сексуалниот однос е важани и поради хормоните. При дехидрирање се намалува произвидството на хормони, што може да предизвика проблеми со плодностаи да го намалат либидото. Кај жените исто така, дехидрирањето предизвикува намалено производство на хормонии и создаваат проблеми при навлажнувањето на жената. Дехидрирањето може да биде летално ако освен што не сте пиеле доволно течност пред сексуалниот однос сте пушеле марихуана, сте зеле екстази или друга дрога.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/