Можете ли да го видите ? Визуелни илузии.

6 ноември, 20110
0

Оптичка илузија или визуелна илузија се карактеризира како слики  кои се разликуваат од објективната реалност.

Постојат три типа на Визуелни илузи. Оптички илузии  кои создаваат слики кои что се различни од елементите од кои што се создадени. Физиолошки Оптички илузии , кои што се всушност ефектите врз очите и мозокот од прекумерна стимулација  од специфичен вид , осветленост, боја, големина, позиција, движење и др.

И когнитивни илузии , резултат на несвесни толкувања.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş