Mozilla подготвува нов мобилен OS

27 јули, 20110
Mozilla-OS

За оние кои мислат дека Windows Phone, iOS и Android не се доволни, од Mozilla стигаат добри вести. На пазарот би можел да се најде и н ов играч што доаѓа токму од оваа фондација.

Под проектот кој се нарекува Boot to Gecko, тимот од Mozillа работи на развивање на нов оперативен систем наменет за мобилните уреди, паметни телефони и таблет уреди, кои во основа че се базираат на Андорид.

Врз основа на ова Mozillа ќе надогради сопствен кориснички интерфејс, а во склад со принципите на компанијата, па така се верува дека софтверот би бил бесплатен.

Делови од кодот треба да бидат објавен наскоро како што е изјавено од оваа компанија.

Повеќе за проектот можете да прочитате на официјалниот сајт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit