Нацистичка машина за шифрирање пораки продадена за рокордна цена

30 септември, 20110
nacistrojzakodiranje-625-3092011-christies

Нацистички машина која се користила за шифрирање на пораки во филмот “Енигма” е продаден на аукција во Лондон за рекордна цена. За машината се развила вистинска лицитациска борба во аукциската куќа Christie`s, и на крајот машината била продаден за £ 133.250, што е речиси е три пати повеќе од очекуваната цена. Овој износ претставува рекорд за таков вид на машина. Од аукциските куќи изјавиле дека претходниот рекорд изнесувал £ 67.250.
Енигма машина била од витално значење на нацистите во Втората светска војна. Со помош на Енигма тие ги шифрирале своите пораки, и верувале дека тие шифри се сигурни. Сепак, не биле во право. Група британски криптолози успеале да ги пробијат шифрите и се верува дека го скратиле времетраењето на војната за најмалку две години.
Оваа приказната инспирирала многу писатели и сценаристи, вклучувајќи ја оскаровката Кејт Винслет, која глуми во филмот “Енигма” кој е снимен во 2001 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris