Арката на Ное ќе ги штити Јапонците од цунами! :)

30 септември, 20110
00

Една помала јапонска компанија развила модерна, минијатурна верзија на „Ноевата арка“ во случај Јапонија повторно да биде погодена од земјотрес или цунами.

Станува збор за капсула која наликува на голема тениска топка. Во компанијата Космо Пауер, наведуваат дека „Ноевото засолниште“ е произведено за да може да го заштити корисникот од катастрофи како онаа која се случи на 11 март.

Претседателот на компанијата Ш. Танака изјавил дека капсулата во која може да собере 4 лица издржала многу тестови на удар. Капсулата има мал прозор и дупки за вишење на врвот, а може да се користи како детска куќарка за играње.

Досега компанијата добила 600 нарачки за оваа капсула.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris