Најбучниот пенис меѓу инсектите

5 јули, 20110
insekt

Инсектот со големина од два милиметри е прогласен за најбучното животно во светот во однос на неговата величина, пренесуваат британските медиуми.

Иако не се апсолутно најгласното животно во светот, мажјаците стеници можат да достигнат звук во висина од 99,2 децибели, така што својот полов орган го тријат од стомакот за да привлечат партнерка.

Звукот кој тие може да го постигнат може да се спореди пример со свирење на оркестар или пак извиците на Марија Шарапова за време на нејзиното играње, кое за време на Вимболдон оваа година достигна 101 децибел. Звукот кој го произведува овој инсект претежно се создава под вода и голем процент од бучавата се губи со тој процес, изјавил истражувачот Џејмс Виндмил.

Овие мали инсекти се хранат со билки, обично живеат во езерата и реките. Меѓу најгласните животни на светот се синиот кит со 188 децибели и слонот со 117 децибели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/