Најдолгата змија во светот

24 јули, 20110
najdolga-zmijavosvet

Најдолгата змија во светот, запишана во Гинисовата книга на рекорди е питонот од врстата Python reticulatus кој бил долг 7,5 метри, тежок 135 килограми и стар 18 години. Тој живеел во зоолошката градина Колумбус од 2007 – 2010 година. Во извештајот на зоолошката градина ијавиле дека питонот починал од тумор.
Овој вид питони се најдолг вид змии и рептили, а најголемиот питон од овој вид бил долг 10 метри и бил убиен во 1912 година во Индонезија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit