Најголемиот авион во светот

20 јуни, 20110
airbus

Ербас A380 (Airbus A380) е двојно палубен, четворо моторен авион произведен од ЕАДС (Erbas S.A.S). Тоа е најголем патнички авион на кој и двете палуби му се низ целата должина на трупот.
Како и сите модели на „Ербас“ и овој авион се произведува во 12 фабрики во 4 држави (Франција, Англија, Германија и Шпанија). До сега авио компании имаат купено 129 авиони од овој тип.


A380 во двете нивоа има место за 555 од 820 патници, Тоа „од„ зависи од тоа како која сопственичка авио компанија како сопственик на авионот сака да го искористи просторот, колку и какви седишта ќе постави, колку кафе барови, фризерски студија, бутици, теретани и сл…


Долeтот му изнесува 14.800к, што значи дека без прекин може да лета 17 часови. Распон на крилата му е 80м, а со него може да управуваат само пилоти кои поминале специјална обука.


Првиот пробен лет на овој авион бил на 27 април 2005 г. од Тулуз (Франција), а првиот комерцијален лет е на 25 октомври 2007 од Сингапур до Сиднеј. Овој прв комерцикален лет вил за Сингапур Еарлајнс.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/