Најголемиот базен на светот

21 август, 20110
bazen3

Базенот долг еден колометар, исполент со 250 милоиони литри тиркизна морска вода е најголемиот безен на светот, според книгата на Гинисови рекорди.

Со својата должина од 1.013 метри и 250 милиони литри морска вода, базенот кој завзема површина од осум хектари е дел од комплексот Алгаробо во Чиле.

Овој џиновки базен, како вештачка лагуна, се наоѓа на 100 метри од ладната и рабранета вода на Пацификот од кој го дели песочна плажа во срцето на популарното летувалиште Аргарбо, 95 километри од престолнината, Сантијаго.

Отворен е исклучиво за гостите на комплексот, а безнот е толку голем што корисниците во него можат да пловат и да сурфаат со едрилици.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit