Најголемиот кромид на светот

20 декември, 20110
111

Градинарот Петар Глазбрук се запиша во Гинисовата книга на рекорди како сопственик на најголемиот кромид на светот.

Глазбрук, кој потекнува од Нуарк, Нотингамшајр, Англија од својата бавча ископал кромид тежок неверојатни 8.150 килограми. Тој во септември се пријавил и го презентирал кромидот на Есенскиот Панаѓур во Харогат, Англија, а потоа и добил сертификат за неговиот кромид-рекордер од Гинисовата книга на рекорди.

Со својот кромид Глазбрук го срушил претходниот рекорд од 3.8 килограми поставен во 2005 година. Глазбурк е сопственик и на уште три гинисови рекорди – најтежок компир, најтешка репка и најдолг корен од цвекло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber