Најрастегливата кожа во светот

14 август, 20110
image0024

Гари Тарнер од Англија е човекот со најрастеглива кожа во светот. Тој може да ја растегне неговата кожа од стомакот за цели неверојатни 15,8 сантиметри. Со оваа чудна особина тој влезе во Гинисовата книга на рекорди на 29 октомври 1999 година.

Но, овој рекорд англиланецот го има постигнато бидејќи има ретка медицинска состојба, наречена Elhers-Danlos синдром, т.е. нарушување на сврзното ткиво кое влијае на кожата, лигаментите и внатрешните органи.

httpv://www.youtube.com/watch?v=f46SpiboAew

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit