Најстариот човек на светот е 114 годишен Јапонец

19 април, 20110
Kimura

Најстариот човек на светот е Jiroemon Kimura, кој денеска го прослави својот 114 роденден со традиционално јапонско јадење кое се состои од риба на жар, варен ориз и црвен грав. Тој го прослави својот роденден во својот дом во Кјото, каде што живее со 82 годишната вдовица од својот  најстар син и 52 годишната вдовица на еден од  неговите внуци, јави АР. Кимура имал седум деца, кои шест од нив се живи, 14 внуци, 25 правнуци и 11 праправнуци. Тој е прогласен за најстар човек во светот,  откако предходниот рекордер американецот Volter Bruning почина на почетокот од овој месец оваа година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma