Намирници кои ја разгоруваат страста

30 мај, 20110
avokado

Што ја поттикнува сексуалната желба? Ова прашање е разгледувано уште од старите грци, па дојдено е до сознанија кои денес и мажите и жените ги користат. Храна која може да ја користите како “јадица” и се смета како моќен афродизијак е:

Авокадо. Авокадото е афродизијак кој со својот облик потесетува на генеталиите на женското тело, а неговата кремаста текстура буди сексуални чувства.

Сончоглед, овошје, житарици, маслинки, зелен лиснат зеленчук, и масло од билно потекло. Ова се намирници кои содржат голема количина на витамин Е или таканаречен витамин на младоста, кој поволно делува на микро циркулацијата и произведува полови хормони.

Ѓумбир. Тој ја забрзува циркулацијата, па на телото му помага побрзо да реагира на сексуалната стимулација.

Остриги. Оваа намирница има особено влијание кај мажите. Обилуваат со цинк, кој е многу важен за здравјето на гениталниот систем. Кај мажите, недостатокот на цинк резултира со послаба подвижност на спрематозоидите.

Пилешко, риба, квасец, цвекло и кикирики. Овие намирници се богати со протеини, а нашето тело ги користи аминокиселините од протеините  и со тоа овозможува поголемо либидо и овозможува синтеза на половите хормони. Исто така ги проширува крвните садови и го олеснува протокот на крв кон гениталиите. Научниците тврдат дека жените на кои им недостасува нијацин, состојка која ја има во протеините потешко доживуваат оргазам.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/