Направена е првата целосна трансплатација на лице во САД

22 март, 20110
face transplant

Првата целосна трансплатација на лице беше направена во Европа, поточно во Франција. Сега и во САД е направена истата.

25 годишниот Далас Вијенс, кој уште во 2008 година имал несреќен случај, кога допрел на жица со висок напон при што целото лице му изгорело.

Операцијата траела цели 15 часа, а учествувал тим од 30 специјалисти, медицински сестри, анестезиолози. Тие успеале да му пресадат нос, усни, кожа како и сите мускули и нерви кои овозможуваат чувство на органите на лицето.

Операцијата е успешна благодарение на екипата на пластични хирурзи, но и на донаторите на органи, изјави началникот на болницата Бетси Нејбл.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi