Научниците докажале кој е најнепријатниот звук во светот

9 јули, 20110
dete

Секој родител би можел да го потврди тоа, но сега тоа е и научно докажано: плачот на детето е најнепријатниот звук во светот.

Полош е и од најзвучната бучава која ја произведуваат пилите за сечење дрво и од гребењето нокти по училишната табла.

До овој заклучок имаат дојдено тимот на американски научници, чија стидија е објавена во магазинот за социјална, еволутивна и културна психологија, (Journal of Social, Evolutionary and Cultural Psyćology).

Студијата, во која волонтерите биле изложени на повеќе видови непријатни звуци, покажала дека највеќе иритира плачењето на децата, особено на возраста од две до четри години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit