Научниците ја измериле температурата на диносаурусите

27 јуни, 20110
dinosaurusi-498

Научниците пронашле начин како на диносаурусите да им ја измерат температурата и утврдиле дека таа е скоро идентична со онаа на луѓето.

Со анализа на забната глеѓ, утврдено е дека нивната темепратура не се разликува од онаа на луѓето, која во просек изнесува 37 степени целзјусови.

Нивната студија објавена во онлајн списанието Сајенс открива дека оваа големи суштества кои биле на светот пред луѓето, не биле ладнокрвни туку добри животни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma