Не прескокнувајте го доручекот и слабејте

28 јуни, 20111
ne preskoknuvajte go dorucekot i slabejte

Бабите и мајките секогаш ни зборуваа дека доручекот не треба да се прескокне, а новите истражувања покажуваат дека освен за здравјето, доручекот е битен и за губење , односно одржување на тежината.

Истражувањето на прехрамбените навики на луѓето, спроведено на универзитетот во Мисури, покажало дека оние луѓе кои доручкуваат, полесно ја одржуваат телесната тежина. Исто така се покажало дека овие луѓе полесно држат диета и чуствуваат помалку глад особено ако за доручек јадат протеини.

Луѓето кои се обидауваат да ослабат и не успеваат многу често го прескокнуваат доручекот, мислејќи дека е подобро да ги чуваат калориите за подоцна. Научниците дошле до заклучок дека поради прескокнувањето на доручекот навечер чувстуваат појака глад, а наутро не се глади бидејќи јаделе вечера. И така се вртат во маѓепсан круг.
Учесниците во истражувањето измислувале разни причини зошто не доручкуваат, како на пример немањето време или оставањето неред позади себе, но научниците уверуваат дека доручекот е мнгу важен за слабеењето, бидејќи не смее поголемиот дел од храната да се изеде во попладневните и вечерните часови.

 

One comment

  • Vlatko Gigovski

    18 јануари, 2013 at 10:32

    dieta

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/