Не се карајте со мажот ви бидејќи ќе си го нарушите здравјето

5 ноември, 20110
files.php

Расправии со вашите пријатели, вашето семејство и се разбира, вашиот маж, можно е да се случи когаж-тогаш, но некогаш и да зачести.
Жестоките конфронтации или честите караници можат да наштетат не само на вашите чувства туку и повеќе – тие можат да наштетат и на вашето здравје.
(Особено кога не одат во правец на заедничко тло и партија секс за смирување и враќање во нормала што е и природен олеснувач на стрес.).
Да се спречи искушението да се влезе во конфикт, епа еве неколку примери да вкусите кои му се случуваат на вашето тело додека трае жештината на расправијата:

Тргнете го каменот од срце. Со тек на време карањето станува тешко на вашето срце како што се цигарите и холестеролот.

Увави сништа… или Не. Адреналин се испушта додека караницата е во тек. Но кога прашината ќе стивне, вашето тело и преморено, но вациот мозок е вознемирен , што може да води до инсомниа.

Трнливо Испукување.  Вашите жлезди произведуваат големо количество пот, кое доведува до акни и мозолки.

Пауза при дишењето. Дишењето се забрзува додека сте во таа збрка, испуштате ендорфини и нагло го покачувате крвниот притисок кој предизвикува вртоглавици и главоболки.

Проблеми, таму долу. Последици од габични инфекции кои можат да бидат многу незгодни, проблеми со зелудникови бактерии и киселини кои предизвукуваат мачнина.

Без храброст, нема ниту слава. Вашиот стомак може да Ви биде последното нешто што ќе Ви падне на ум, во текот на кавгата заборавате на ужина или грицки, но тогаш вашата утроба е највеќе активна и може да заврши со нервозно дебело црево.

Поуката од ова? Кавгите не само што водат кон хаос во вашата врска, туку и создаваат непотребнии тензии на вашето тело.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş