Нешто повеќе за плодните денови

12 април, 20110
test

Ако сте една од жените кои се потпираат на плодните денови и пребројување на деновите крајно време е да престанете со тоа. Најновите истражувања докажаа дека е можно да се забремени во било кој ден од месецот, па дури и на првиот ден од менструацијата.

Според истражувањето само 30% од жените се плодни помеѓу 10 и 17 дена од менструалниот циклус. Испитувањето било направено над 213 здрави жени помеѓу 25 и 35 години, поточно на нивната урина. Тие ја испитувале урината секој ден и дошле до заклучок дека нивото на естроген и прогестерон значително се менува во овулацијата. Но, кај многу жени е тешко да се предвиди овулацијата. Дури и кај оние жени кои имаат најредовна менструација, периодот кога се очекувал да започне циклусот тие биле плодни.

Затоа научниците советуваат, доколку сакате да имате бебе тогаш заборавете на календарот и броењето, доволно е да имате секс три пати неделно.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma