Неверојатни 75.000 фунти за шише вино

27 јули, 20110
belovino

Шишето “bordoa” старо 200 години продадено е за 75.000 фунти или 85.000 евра на аукција во Лондон, па така стана најскапоценото шише бело вино на светот, соопштиле организаторите.

Виното “Šato d’Ikem 1881” го купил француски колекционер Кристијан Ванек за својот нов ресторан на Бали. Аукцијата била одржана во лондонскиот хотел Риц во организација на компанијата Антик Вајн, која се занимава со продажба на ретки вина.

Досега најскапото вино на светот е црното вино во шише “Ševal blan” од 1947 година, кое било продадено во 2010 на аукција за 304.375 долари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit