Новак Ѓоковиќ: Римски император

15 мај, 20110
article-0-0C15333600000578-531_634x408

Новак Ѓоковиќ – Рафаел Надал    6-4   6-4

Новак Ѓоковиќ и во Рим продолжи да руши рекорди и покажа дека моментално е светски рекет број 1, а според актуелната фрома прашање e на недели кога тоа ќе го официјализира и на АТП ранг листата. Најдобриот Српски тенисер со победата во финалето на Мастерсот во главниот град на Италија, Рим, стана првиот играч кој два пати во иста година го победил Рафаел Надал на земја.

Да потсетиме дека ова му е седми трофеј оваа година и 37 меча без пораз.

“По минатонеделното финале во Мадрид изјавив дека тоа беше мојот најдобар меч во кариерата, но сега мора да се поправам. Денеска ја надминав својата игра од мадридското финале.” – рекол Ѓоковиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi