Новите 7 светски чуда на природата! Прекрасни се!

24 декември, 20110
7cuda

Кампањата за новите 7 светски чуда на природата започна во 2007 година, веднаш по кампањата за избор на 7-те светски чуда направени од човекот, за кое беа дадени повеќе од 100 милиони гласови. Од над 440 учесници, претставници од над 220 земји, преку национални квалификации и трка да се стане еден од Топ 77, како и препораките од “Panel of Experts” предводени од проф. Федерико Мајор, листата од 28 “Официјални кандидати финалисти” беа утврдени. На 11 ноември 2011 година, новите седум светски чуда на природата беа прогласени.

Дождовната шума и реката Амазон

Амазон во Јужна Америка е втората најдолга река во светот со најголем воден тек. Амазон има најголем прилив во светот, околу 7.050.000 квадратни километри, што всушност изнесува околу една петтина од вкупниот светски речен тек. Исто така, важно да се спомне дека оваа река тече низ седум земји: Бразил, Еквадор, Венецуела, Колумбија, Француска Гвајана, Перу и Суринам.

Ha Long Bay – Виетнам

Ха Лонг Беј е место под заштита на УНЕСКО и популарна туристичка дестинација која се наоѓа во Виетнам. Заливот се карактеризира со илјадници варовници и острови во различни големини и форми. Ха Лонг Беј е центар на поголема зона, која го вклучува Bái T Long bay на североисток и Cát Bà островите на југозапад. Ха Лонг Беј има површина од околу 1553 км2, вклучувајќи 1,960-2,000 мали островчиња, од кои повеќето се од варовник.

Table Mountain – Јужна Африка

Table Mountain е планина со рамен врв со историски поглед кон градот Кејптаун во Јужна Африка и се карактеризира со знамето на Кејптаун. Таа е значајна туристичка атракција, со многу посетители кои пешачат до врвот. Планината е составен дел на националниот парк “Table Mountain”.

Водопадите Игуацу – Бразил, Аргентина

Водопадите Игуацу се водопадите создадени од Игуацу реката и се наоѓаат на границата на бразилската држава Парана и аргентинската провинција Мисионес. Водопадите ја делат реката на горна и долна Игуацу. Реката извира во близина на градот Куритиба и тече низ Бразил во поголемиот дел од својот тек. Реката Игуацу ја формира границата помеѓу Бразил и Аргентина.

Jejudo островот – Кореа

Jejudo е вулкански остров, кој се наоѓа на 130 км од јужниот брег на Кореа. Тој е најголемиот остров и најмалата провинција во Кореја и има површина од 1846 km ². Главната карактеристика на Jejudo е Hallasan, највисоката планина во Јужна Кореја и вулканот во хибернација, што се издига на 1.950 метри надморска височина. Уште 360 плус вулкани се наоѓаат околу овој вулкан.

Комодо – Индонезија

Комодо е еден од 17.508 острови кои ја сочинуваат Република Индонезија. Островот има површина од 390 km ² и над 2000 жители. Жителите на островот се потомци на поранешните осуденици кои биле прогонети на островот и кои се измешале со Багите од Сулавеси. Жителите се главно следбеници на исламот, но исто така има и христијански и хинду малцинства. Комодо е дел од Lesser Sunda синџирот на острови и е дел од “Комодо Националниот парк”. Особено значаен овде е мајчиниот Комодо змеј. Покрај тоа, островот е популарна дестинација за нуркање. Административно, тој е дел од источната Nusa Tenggara покраина.

Подземната река Puerto Princesa – Филипини

Националниот парк Puerto Princesa се наоѓа на околу 50 километри северно од центарот на градот Пуерто Принцеса, Палаван, Филипини. Подземната река се вика исто така Puerto Princesa. Националниот парк се наоѓа во планинскиот дел Свети Павле, на северниот брег на островот. На 11 ноември 2011 година, тој е избран како едно од новите 7 светски чуда на природата. Паркот има варовнички планински пејзаж со 8,2 километри долга подземна река. Карактеристично за реката е тоа што поминува низ пештера пред да се влее директно во Западното Филипинско Море.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma