Од Хитлер се откажаа официјално и роднините

9 јули, 20110
facts-about-adolf-hitler

Познатиот германски диктатор Хитлер од пред неколку дена и официјално стана “персона нон грата“ и во својот роден град.

Советот на австрискиот град Браунау едногласно одлучил да му се повлече на озогласениот Адолф Хитлер титулата почесен граѓанин, која му била дадена пред 78 години.

Хитлер е роден во соседното село Ranshofen, кој стана почесен граѓанин на1933. година. Селото е неколку години подоцна, се интегрираше во градот Braunau, па оттогаш  официјално тоа се смета за  родното место на нацистичкиот диктатор.

Иако историчарите не се сигурни дали оваа титула може да се пренесе од село во град, градскиот совет сепак ја повлече, за секој случај, пренесува АР.

По Втората светска војна градовите во Австрија, каде што Хитлер бил прогласен за почесен граѓанин не брзааа да ги поништат овие статуси. Само општини Mariacel, 10 мај 1945 год. , донесе таква одлука. Неодамна истото го направија и градовите Амштетен, Вајдхофен и Клагенфурт.

Могу општини, сепак, мислеа дека нема потреба да се повлекуваат ваквите одлики и да се носат одлуки, пред се поради фактот што Хитлер е мртов.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit