Од кафе може да халуцинирате

8 јуни, 20110
Coffee Franchises

Слушате ли гласови кои не постојат, можеби конзумирате премногу кафе, предупредуваат експертите. Дури 5 филџани кафе може да си поиграат со вашето сетило за слух.

За време на експериментот на кој учетвувале 92 волонтери на кои во ушите и бил пуштан едноличен звук, луѓето кои внесувале големи количини на кафе често изјавиле дека го слушаат Бин Крозби кој ја пее “White Christmas “, иако научниците не ја пуштале оваа песна.

Експертите веруваат дека кофеинот е најпространетата психоактивна дрога. Професорот Симон Кроу, од Универзитетот во Мелбурн, вели:”За време на експериментот им кажавме дека во дел од сигналот ставивме сегмент од песната White Christmas,а кога тиа ќе слушнат да стиснат да копчето. Интересно е дека биле многу вознемирени и оние кои пијат премногу кафе мислеле дека ја слушаат песната“.

“Комбинацијата на кофеин и стрес влијае на веројатноста дека личноста ќе чувствува симптоми слични на психоза”, додава професорот.

За да дојде до овој ефект потребно е да испиете барем 5 филџани кафе дневно. Професорот Кроу додава дека кај конзумирањето на кафе важно е да имате на ум дека е во прашање “сигурна“ дрога која треба да ја користите умерено.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/