Орел кој јаде мајмуни?!?

25 август, 20110
orel koj jade majmuni naslovna

Филипински орел наречен „Mindanao“ е забележан во „Центар за заштита на орли“ во јужниот дел на Филипините.

Овој центар одгледува загрозени видови на орли, а потоа ги враќа во нивното природно живеалиште.

Орелот популарен како „мајмунојад“ (Pithecophaga jefferyi) е една од најголемите птици грабливки во светот. Тој е еден од нај загрозените животински видови на планетата. Птицата е прогласена за национална амблем на Филипините во 1995 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit