Оревите најздрави од редот на јаткастите плодови

30 март, 20110
orevi

Оревите се најздрави од сите јаткасти плодови и треба да ги внесувате во умерена количина секојдневно, пренесе BBC. Нучниците направиле едно истражување за антиоксидансите, при што покрај оревите во истражувањето биле вклучени и други девет видови јаткасти плодови.

Познато е дека овие плодови се богати со антиоксиданси, потребни да го заштитат телото од болести. Но, оревите имаат двојно повеќе антиоксиданси и незаситени масти. Покрај тоа антиоксидансите кои ги содржат оревите се 15 пати поквалитетни од оние кои ги содржат бадемите, лешниците, индиските ореви итн.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit