Ослабете со помош на боровинки

28 април, 20110
Borovnica

Боровинките се на самиот врв на листата за храна која е добра за нашето здравје. Со често конзумирање на боровинки значително ќе се подобри нашето здравје и работата на срцето.

Неодамнешните истражувања покажале дека тие имаат голема улога во намалувањето на килограмите. Тие содржат полифеноли, супстанци кои потврдија голема улога во диференцијата и создавање на масни ќелии или адипоцити.

Тие содржат и цатецхин, супстанца која придонесува за активирање на гените одговорни за горење на мастите во масните клетки, особено оние на стомакот и на тој начин помага во губењето на масните наслаги на критичните места.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi