Откриен досега непознат вирус во Кина, убил 36 лица

17 март, 20110
chinese-flag-640
Досега непознат вирус бил откриен во Кина, а од него починале 36 лица, јави руската новинска агенција Итар-Тасс, пренесува Нетпрес.
Вирусот предизвикува треска и потоа го нарушува функционирањето на внатрешните органи. Досега се регистрирани 171 случај на заболени од овој вирус. Сите пациенти имале висока температура, намалување на тромбоцитите и леукоцитите во крвта.
Досега вирусот предизвикал смрт кај најмалку 36 заболени, во шест кинески провинции.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi