Откриен е еликсир на младоста?!? Давајте го ваму :)))))

2 ноември, 20110
Group of happy business people laughing

Верувале или не, група на француски научници од Универзитетот во Монпелие тврди дека пронашла еликсир за “подмладување”, со кој успеале да подмладат клетки за повеќе од 100 години.

На овој начин, научниците успеале да докажат дека процесот на стареење е реверзибилен. Тие успеале  “ин витро” старите клетки да ги репрограмираат до стадиум на матични клетки, кои потоа ќе создаваат функционални клетки. Репрограмирањето е постигнато со помош на “коктели” од шест генетските фактори.

Станува збор за откритие кое ќе овозможи полесно отстранување на трагите на стареењето, но исто така ќе помогне и за подобро разбирање и лекување на патолошките болести.

Останува да видиме дали ова откритие навистина функционира, и колку ќе чини оваа магична формула на младоста!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş